Kurs Kuny Chorwackiej wykres

Średni kurs waluty z ostatniego dnia notowania:

Kuna to oficjalna waluta Chorwacji. Obowiązywała w Niezależnym Państwie Chorwackim w latach 1641-1945. W 1994 roku kuna powróciła do obiegu jako waluta Republiki Chorwackiej. Kuna dzieli się na 100 lip.

Nazwa waluty

Chorwacka waluta od samego początku nosi nazwę kuny. Słowo to oznacza dokładnie to samo w języku chorwackim jak i polskim. Chorwacka waluta została nazwana kuną na pamiątkę wcześniej stosowanej jednostki platniczej jaką była skóra kuny.

W okresie, gdy państwo Chorwackie wchodziło w skład dawnej Jugosławii w kraju tym walutą obiegowa były dinary. Po odzyskaniu niepodległości w 1994 roku, do portfeli Chorwatów po raz kolejny trafiły kuny. Podczas wymiany walut 1 kuna miała równowartość 1000 dinarów.

Dziś chorwacka kuna swoim wyglądem przypomina dawną markę niemiecką. Banknoty emitowane są przez Narodowy Bank Chorwacji, natomiast monety bite są w Chorwackim Instytucie Monetarnym. Kurs Kuny Chorwackiej

Chorwacka waluta nie jest specjalnie popularna w naszym kraju. Większość Polaków nawet nie wie jak się ona nazywa. Nie oznacza to jednak, że nikt z niej nie korzysta. Kurs kuny NBP bacznie obserwują wszyscy, którzy inwestują pieniądze na terytorium Chorwacji. W przypadku przedsiębiorców współpracujących z chorwackimi firmami ważny jest kurs kuny do dolara, ponieważ to właśnie dolar jest jedną z podstawowych walut rozliczeniowych. Trzecią grupą polaków, których może interesować cena waluty chorwackiej są oczywiście turyści. Polacy wyjeżdżający na wakacyjne wojaże powinni bacznie obserwować kurs kuny do złotówki oraz kurs kuny do euro, ponieważ pozwoli im to porównać ceny np. noclegów czy żywności i pamiątek.

Kurs kuny kupno-sprzedaż

Chorwacja to raj dla turystów i nowy, chłonny rynek dla polskich przedsiębiorców. Trzeba jednak pamiętać, że podczas wyjazdu do tego kraju konieczne jest posiadanie przy sobie chorwackiej waluty. Dobrze jest przed podróżą sprawdzić kurs kuny nie tylko w banku, ale również w kilku kantorach, ponieważ pozwoli to na zakup waluty w najlepszej dla nas cenie. Podobnie po powrocie do kraju należy poszukać punktu wymiany walut, gdzie kurs kuny będzie najwyższy, aby na sprzedaży tej waluty nie stracić.