Kurs Franka Szwajcarskiego wykres

Średni kurs waluty z ostatniego dnia notowania:

Frank szwajcarski jest prawnym środkiem płatniczym na terenie Szwajcarii i Lichtensteinu. Jeden frank dzieli się na 100 centymów (zgodnie z nazewnictwem francuskojęzycznym) lub 100 rappenów (określenie niemieckojęzyczne). Jest jedną z podstawowych walut wymienialnych obok dolara, jena, euro oraz funta szterlinga.

Historia franka szwajcarskiego

Frank szwajcarski to jedna z najstabilniejszych europejskich walut. Do 1967 roku monety o wartości ½, 1, 2 i 5 franków bite były ze srebra. Od 1968 roku zaprzestano bicia srebrnych monet obiegowych.

Kurs Franka Szwajcarskiego

Frank szwajcarski to jedna z najbardziej popularnych walut w naszym kraju. Przez wiele lat banki udzielały kredytów hipotecznych w tej walucie. Dziś dla kredytobiorców oraz inwestorów bardzo ważny jest kurs franka NBP oraz kurs franka do złotówki, ponieważ to od tego ostatniego zależy wysokość raty. Dla przedsiębiorców i handlowców równie ważny jest kurs franka do dolara oraz kurs franka do euro. Kurs franka jest również istotny dla wszystkich, którzy odwiedzają Szwajcarię.

Kurs Franka kupno i sprzedaż

W Polsce frank szwajcarski kojarzony jest przede wszystkim z kredytami walutowymi. Dla wszystkich kredytobiorców bardzo ważne są różnice w kursach tej waluty. Jeśli uda im się kupić większą ilość franków za niższą kwotę, mogą liczyć na nieco niższą ratę w przeliczeniu na złotówki.

Przyszłość franka szwajcarskiego

Od kwietnia 2016 roku waluta szwajcarska przechodzi swoistą odnowę. Szwajcarski Bank Narodowy stopniowo wprowadza do obiegu nowe banknoty zaprojektowane przez Manuelę Pfrunder. Poza nowym wyglądem są one wyposażone w system najnowocześniejszych zabezpieczeń stosowanych w procesie zabezpieczania pieniędzy przed fałszerzami. Wymiana banknotów przewidziana ma trwać do 2019 roku. Przez cały okres wymiany stare banknoty nie stracą swojej ważności.

Szwajcaria mimo, że należy do Unii Europejskiej nie planuje przejścia na wspólnotową walutę.