Kurs Funta Brytyjskiego wykres

Średni kurs waluty z ostatniego dnia notowania:

Funt szterling, niekiedy nazywany funtem brytyjskim, jest prawnym środkiem płatniczym na terenie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Funt dzieli się na 100 pensów.

Nazwa

Funt szterling oznaczany jest symbolem £ (rzadko L). Symbol ten pochodzi od łacińskiego słowa libra, oznaczającego zarówno wagę jak i jednostkę masy – funt. W celu odróżnienia jednostki monetarnej od jednostki masy do nazwy waluty został dodany drugi człon – szterling. Słowo to stosowano m.in. do określania srebra jako „wysokiej próby”. Pierwotnie szterlingiem nazywano srebrną monetę jednopensową ważącą 1,555 grama, co stanowiło 1/240 funta trojańskiego (aptekarskiego). Jednakże z biegiem czasu pens został wyparty przez funta i nazwa zaczęła oznaczać funta.

Podział monetarny

Funt szterling dzielił się pierwotnie na 240 pensów lub 20 szylingów. Dopiero w 1971 roku podział ten został zniesiony i wprowadzono system dziesiątkowy. Od tego czasu 1 funt szterling dzieli się na 100 pensów.

KKurs funta brytyjskiego

Funt szterling to jedna z najmocniejszych walut na świecie. Dla inwestorów bardzo ważnym wskaźnikiem jest kurs funta szterlinga NBP, ponieważ stosowany jest on w rozliczeniach bankowych. Dla przedsiębiorców równie ważny jest kurs funta szterlinga do dolara i kurs funta szterlinga do euro, ponieważ obie te waluty są najczęściej stosowane podczas rozliczeń w transakcjach międzynarodowych.

Kurs funta szterlinga kupno i sprzedaż

W przypadku Polaków planujących wyjazd do Wielkiej Brytanii bardzo ważny jest kurs funta szterlinga do złotówki. Podobnie zresztą dla tych, którzy przysyłają pieniądze z Wysp do naszego kraju.

Przyszłość funta szterlinga

Wielka Brytania dołączając do Unii Europejskiej zagwarantowała sobie utrzymanie własnej waluty. Jako jedno z nielicznych państw już na wstępnie nie chciała dołączyć do unii monetarnej. Dziś, kiedy Zjednoczone Królestwo wychodzi z Unii, decyzja o trwaniu przy swojej jednostce monetarnej okazuje się bardzo dobrym posunięciem. Od setek lat funt był jedną z najsilniejszych walut w Europie i na świcie i jak wynika z obserwacji rynku walutowego pomimo wyjścia z Unii nadal nie traci on na wartości.