Kurs Korony Czeskiej wykres

Średni kurs waluty z ostatniego dnia notowania:

Korona czeska to prawny środek płatniczy Republiki Czeskiej. Korona dzieli się formalnie na 100 halerzy, jednakże wszystkie nominały niższe od 1 korony już w 2009 roku zostały wycofane z obiegu.

Historia Korony Czeskiej

Historia czeskiej waluty sięga okresu funkcjonowania unii międzypaństwowej jaką była Czechosłowacja. W czasie istnienia tego państwa środkiem płatniczym były korony czechosłowackie. 1 stycznia 1993 roku doszło do rozpadu kraju na Republikę Czeską i Republikę Słowacką. W ustaleniach dotyczących nowopowstających państw była m.in. unia monetarna. Zgodnie z umowami w obu nowych krajach środkiem płatniczym miała być korona czechosłowacka. Bardzo szybko jednak okazało się, że unia monetarna nie jest dobrym rozwiązaniem i już 8 lutego 1993 roku powstały dwie nowe waluty – korona czeska i korona słowacka. Korona czechosłowacka obowiązywała w Czechach aż do momentu, gdy nowe pieniądze zastąpiły w zupełności starą walutę.

Kurs korony czeskiej

Polacy coraz chętniej inwestują w krajach należących do grupy V4 stąd też bardzo ważny jest dla nich kurs korony NBP. Dla przedsiębiorców i handlowców ważny jest także kurs korony do dolara oraz kurs korony do euro. Zarówno dolar jak i euro są obecnie najczęściej używane do wszelkich rozliczeń międzynarodowych, stąd też właśnie do nich porównywane są inne waluty narodowe. Dla miłośników turystyki ważny jest też kurs korony do złotówki, ponieważ dzięki niemu można porównać ceny podczas pobytu za granicą kraju.

Kurs korony kupno i sprzedaż

Polacy decydujący się na wyjazd do Czech na wypoczynek czy zakupy powinni bacznie obserwować kurs korony czeskiej i wybrać odpowiedni moment na zakup waluty. Warto pamiętać, żeby odwiedzić zarówno bank jak i kantory, ponieważ w każdym z tych miejsc cena korony może być inna.

Przyszłość czeskiej waluty

Czechy wchodząc do Unii Europejskiej, podobnie jak Polska, zadeklarowały przystąpienie do unii monetarnej. Jednakże w obecnej chwili, pomimo, że spełniają wszelkie wymagania przystąpienia do strefy euro, politycy czescy nie spieszą się z wprowadzeniem unijnej waluty do swojego kraju. Żadna z partii rządzących ani opozycyjnych nie deklaruje czasu, w którym zostanie przyjęta nowa waluta.