Jak zacząć inwestować pasywnie: Przewodnik dla początkujących

autor: calculators.pl

Inwestowanie pasywne zyskuje na popularności jako sposób na budowanie majątku z minimalnym zaangażowaniem czasowym i wiedzą o rynku. Jest to strategia, która polega na długoterminowym inwestowaniu w szeroko zdywersyfikowane portfele, często za pośrednictwem funduszy indeksowych lub ETF-ów, które replikują wyniki określonych indeksów rynkowych. Oto przewodnik, jak zacząć swoją przygodę z inwestowaniem pasywnym.

Jak zacząć inwestować pasywnie: Przewodnik dla początkujących

Wybór platformy inwestycyjnej

Pierwszym krokiem dla początkujących inwestorów jest wybór odpowiedniej platformy inwestycyjnej. Platformy te różnią się opłatami, dostępnymi narzędziami do analizy i wyborem produktów inwestycyjnych. Popularne platformy inwestycyjne oferują szeroki zakres funduszy indeksowych i ETF-ów, które są podstawą inwestowania pasywnego. Przy wyborze platformy warto zwrócić uwagę na:

  • Opłaty transakcyjne i zarządzania: Szukaj platform z niskimi opłatami, aby maksymalizować zwroty z inwestycji.
  • Dostępne instrumenty inwestycyjne: Upewnij się, że platforma oferuje fundusze indeksowe i ETF-y, które chcesz mieć w swoim portfelu.
  • Narzędzia i zasoby edukacyjne: Dobre platformy oferują narzędzia do analizy portfela i materiały edukacyjne, które pomogą ci lepiej zrozumieć inwestowanie pasywne.

Budowanie pierwszego portfela inwestycyjnego

Po wybraniu platformy, czas na zbudowanie portfela. Dla początkujących inwestorów kluczowe jest utrzymanie prostoty. Można zacząć od jednego funduszu śledzącego szeroki indeks rynkowy, taki jak S&P 500 lub MSCI World. Takie fundusze oferują natychmiastową dywersyfikację, inwestując w setki, a nawet tysiące spółek.

W miarę zdobywania doświadczenia i zwiększania kapitału, można stopniowo dodawać do portfela inne fundusze, aby zwiększyć dywersyfikację, np. fundusze rynków wschodzących, obligacje czy nieruchomości.

Ważne jest systematycznośc, np. dokładnie do swoich ETF konkretnej kwoty co miesiąc, przez co kupujemy jednostki danego ETF czasem na górce, a czasem na dołku. 

Kolejnym krokiem, po pierwszych inwestycjach będzie zagłębienie się w strategie pasywne o krótszym horyzoncie czasowym, ale nadal to nie będzie krócej niż 1-3 lata. Krótsze strategie ETF, wymagają głębszego poznania sytuacji rynkowej, zrozumienia otoczenia rynkowego i sytuacji geopolitycznej, tak by budować portfel np. na 12 czy 24 miesiące. Przykładowo kilka lat temu modne były ETF na Uran, w 2024 roku warto rozważyć ETF zbrojeniowe czy cały czas te związane ze sztuczną inteligencją 

Podstawy dywersyfikacji inwestycji

Dywersyfikacja jest kluczowym elementem inwestowania pasywnego. Polega na rozłożeniu inwestycji na różne klasy aktywów (akcje, obligacje, nieruchomości), sektory i geografie, aby zmniejszyć ryzyko i wygładzić zwroty z inwestycji. Zasada jest prosta: nie kładź wszystkich jajek do jednego koszyka.

Dywersyfikacja może być osiągnięta poprzez inwestowanie w fundusze indeksowe i ETF-y, które już w sobie są zdywersyfikowane. Dla większej dywersyfikacji, inwestorzy mogą rozważyć dodanie do portfela funduszy specjalizujących się w różnych klasach aktywów lub regionach świata.

Podsumowanie

Inwestowanie pasywne to doskonały sposób dla początkujących, aby wejść na rynek inwestycyjny. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej platformy inwestycyjnej, budowanie zdywersyfikowanego portfela i utrzymanie długoterminowej perspektywy. Pamiętaj, że każda inwestycja niesie za sobą ryzyko, ale poprzez dywersyfikację i pasywne podejście do inwestowania, można zmniejszyć to ryzyko i dążyć do stabilnego wzrostu majątku.

Zobacz także:

Wprowadzenie do inwestowania pasywnego: Co to jest i dlaczego warto?

Podstawowe strategie inwestowania pasywnego


Data publikacji: 2024-02-17 10:01:41