TOP-owe sposoby na obniżenie kosztów prowadzenia firmy

autor: beyondoffice

Prowadzenie firmy generuje comiesięczne koszty związane z utrzymaniem biura, zakupem sprzętu, organizacją spotkań itp. Celem przedsiębiorcy jest zachowanie płynności finansowej niezależnie od etapu, na którym się znajduje. Wbrew pozorom nie trzeba zaciągać kredytu czy zwalniać pracowników, aby przezwyciężyć kryzys. Istnieją skuteczniejsze sposoby na redukcję kosztów prowadzenia firmy bez obniżania jakości oferowanych usług.

TOP-owe sposoby na obniżenie kosztów prowadzenia firmy

Jak obniżyć koszty prowadzenia firmy?

Szukanie oszczędności jest ważnym punktem w prowadzeniu firmy, ponieważ zapewnia płynność finansową i przedłuża „życie” przedsiębiorstwa. Ważne jest jednak, aby nie odbywało się to kosztem jakości oferowanych produktów i usług. W dzisiejszych czasach dużo najłatwiej i bezpieczniej jest zaoszczędzić poprzez „okrojenie” przestrzeni biurowej. Model pracy zdalnej sprawdził się podczas pandemii COVID-19 i obecnie wiele firm go stosuje, zmniejszając do minimum powierzchnie biurowe albo całkowicie z nich rezygnując. Automatycznie zmniejszają się też wydatki ponoszone na media, internet czy obsługę biura. W jaki sposób obniżyć koszty prowadzenia firmy? Poniżej znajdziesz kilka przykładów.

Sposoby na obniżenie kosztów prowadzenia firmy

Wirtualne biuro

Wirtualne biuro, nazywane też e-biurem, to usługa, która polega na wynajmowaniu samego adresu do korespondencji, a nie całego lokalu. Pracownicy wirtualnego biura zajmują się odbieraniem poczty przychodzącej oraz informowaniem o niej klientów. Takie rozwiązanie umożliwia legalne zarejestrowanie firmy w urzędzie i prowadzenie korespondencji biurowej, ale zwalnia z wysokich kosztów prowadzenia biura stacjonarnego.

Biuro serwisowane

Jest to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy jednak potrzebują stałej siedziby stacjonarnej, ale chcą zaoszczędzić na kosztach jej utrzymania. Biuro serwisowane to w pełni wyposażona przestrzeń biurowa gotowa do wprowadzenia się firmy i rozpoczęcia działalności: umeblowana, wyposażona w sprzęt biurowy (z wyjątkiem komputerów, laptopów, smartfonów), posiadająca sale konferencyjne, kuchnię i strefę wypoczynkową.

Coworking

Coworking polega na wynajmowaniu biurka w dużej przestrzeni biurowej współdzielonej z innymi przedsiębiorcami. Biura coworkingowe zapewniają komfortową pracę we w pełni wyposażonych pomieszczeniach. Przy okazji stwarzają warunki do poszerzania kontaktów biznesowych i wymiany doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami. Coworking to elastyczna usługa przeznaczona w szczególności dla freelancerów i małych zespołów. Można z niego korzystać w ramach miesięcznego abonamentu albo wynajmować biurko na pojedyncze dni.

Księgowość online

Kolejnym sposobem na zaoszczędzenie w firmie jest rezygnacja z zatrudniania księgowego. Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowego biura rachunkowego. Księgowość online sprawdza się zwłaszcza w przypadku małych firm, które w ciągu miesiąca przeprowadzają niewiele transakcji oraz nie zatrudniają wielu pracowników.

Na czym nie warto oszczędzać, prowadząc firmę?

Przedsiębiorca, który chce zaoszczędzić, nie powinien robić tego kosztem pracowników. Obniżanie pensji czy rezygnacja ze szkoleń i rozwoju pracowników to zły pomysł na redukcję kosztów prowadzenia firmy. Pracownicy mogą poczuć się niedocenieni i w rezultacie szukać innej pracy, a częste rotacje w firmie nie są korzystne dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zamiast szkoleń stacjonarnych można postawić na e-szkolenia, które są zwykle dużo tańsze.

Nie warto również oszczędzać na sprzęcie, ponieważ może to obniżyć jakość produktów i usług. Oprogramowanie antywirusowe też powinno pochodzić z najwyższej półki. Ochrona poufnych danych, należących do firmy i klientów powinna być priorytetem każdego przedsiębiorstwa.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu z doradcami wirtualnego biura Beyond Office w Warszawie: https://www.beyondoffice.pl/kontakt/

Data publikacji: 2023-06-21 09:01:41