Jak obliczyć zysk z lokaty?

autor: calculators.pl

Lokaty to produkty oszczędnościowe, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Obecnie zainteresowanie nimi jest jeszcze większe z uwagi na dość wysokie oprocentowanie – dużo wyższe niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Chcesz dowiedzieć się, na jak pokaźne zyski pozwalają lokaty? Kalkulator to proste w obsłudze narzędzie, za pomocą którego oszacujesz możliwe do wypracowania odsetki.

Jak obliczyć zysk z lokaty?

To, ile można zarobić na lokacie, jest jednym z najbardziej interesujących aspektów. Sprawą oczywistą jest, że każdy chce osiągnąć maksymalne zyski. Na szczęście można łatwo oszacować zysk z lokaty. Kalkulator internetowy stanowi ogromne ułatwienie – skorzystanie z niego umożliwia przeprowadzenie szybkiej kalkulacji bez konieczności przeprowadzania samodzielnych obliczeń. 

Od czego zależy zysk z lokaty?

Wysokość możliwych do wypracowania zysków zależy od wielu czynników. Największe znaczenie ma obowiązujące oprocentowanie – im wyższe, tym więcej odsetek zostanie doliczonych do wpłaconego kapitału. Jednak nie jest to jedyny aspekt. Znaczenie mają także:

  • czas trwania lokaty,
  • maksymalna kwota kapitału.

Warto przy tym pamiętać, że zwykle lokaty długoterminowe są lepiej oprocentowane niż lokaty krótkoterminowe. Nie jest to jednak regułą – wszystko zależy od indywidualnej polityki konkretnego banku oraz obowiązujących warunków promocyjnych. 

Za przykład może posłużyć Lokata Standard dostępna w ofercie Toyota Banku. Jej oprocentowanie – w przypadku opcji jednomiesięcznej – wynosi zaledwie 2% w skali roku. Tymczasem wybór lokaty 12-miesięcznej będzie wiązał się ze wzrostem oprocentowania do 5% w skali roku. 

Ile można zarobić na lokacie?

Zastanawiasz się, jak obliczyć zysk z lokaty? Obliczeń możesz dokonać samodzielnie – wystarczy, że znasz odpowiedni wzór. Przedstawia się on następująco:

kwota kapitału x okres trwania lokaty x oprocentowanie w skali roku / 365 dni

Poprzez kwotę kapitału należy rozumieć kwotę wpłacaną na lokatę. Czas trwania lokaty trzeba podać nie w miesiącach, a w dniach. 

Mnożąc powyższe wartości, a następnie dzieląc wynik przez 365, otrzymasz informację na temat możliwych do wypracowania odsetek. 

Aby mieć pewność, że nie popełnisz błędów obliczeniowych, warto skorzystać z kalkulatora lokat bankowych. Takie narzędzie jest udostępniane bezpłatnie – często w serwisach internetowych banków. Tak jest w przypadku wspomnianej Lokaty Standard. Podając kwotę depozytu, można szybko sprawdzić, ile wyniesie zysk – w zależności od czasu trwania umowy. Dzięki temu da się łatwo zweryfikować, który wariant oszczędzania będzie najkorzystniejszy. 

Przykład. Załóżmy, że dysponujesz kwotą 40 000 zł i chcesz pomnożyć zyski. Z kalkulatora internetowego wynika, że 3-miesięczna Lokata Standard pozwoli na wypracowanie odsetek na poziomie 400 zł (z całego okresu), a 9-miesięczna Lokata Standard przyniesie zysk na poziomie 1500 zł (z całego okresu).

Jak wynika z powyższego, warto skorzystać z kalkulatora lokat, aby szybko oszacować, który z wariantów przyniesie największe zyski.

Data publikacji: 2022-10-21 09:01:41