Wady i zalety payroll outsourcingu

autor: calculators.pl

Kadry i płace to bardzo rozbudowane działy firmowe. Zajmują się wyliczaniem pensji, planowaniem przelewów, przygotowywaniem premii, a także planowaniem budżetów na pracowników. Niestety, koszt utrzymania takiego działu jest coraz większy, a w dobie pokoronawirusowego kryzysu firmy szukają oszczędności. Czy payroll outsourcing jest rozwiązaniem problemów? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Wady i zalety payroll outsourcingu

Czym jest payroll services? W dużym uproszczeniu to funkcjonowanie działu płac w ramach zewnętrznego przedsiębiorstwa. Firma zlecająca zobowiązuje drugą do prowadzenia i rozliczania całej struktury kadrowej, zdejmując z siebie koszt zatrudniania ludzi i konieczność utrzymania oprogramowania. Z czym wiąże się taka usługa?

Payroll services ma wiele zalet!

Usługa ma sporo zalet! Przede wszystkim gwarantuje spore oszczędności. Dział płac w firmie to konieczność pensji dla kilku pracowników i wykupowania specjalnego oprogramowania do tworzenia baz przelewów i prowadzenia szerokiej księgowości. W przypadku zewnętrznego działu, wszystko powierzamy jednemu podmiotowi.

Dzięki temu, że przedsiębiorstwo outsourcingowe ma wykupione oprogramowanie i zatrudnia swoich ludzi, którzy obsługują też działy płac innych klientów, stawka za rozliczenia nie wynosi tak dużo, jakby miała wynieść w przypadku utrzymania całego pionu.

Druga zaleta związana jest z dokumentacją. Rozliczenia kilku pracowników i kadr wiążą się z utrzymaniem sporej papierologii. W przypadku współpracy z payroll outsourcing, wystarczy jedna faktura, która zawiera w sobie koszty pracowników działu kadr i płac oraz pozostałe kwoty. To wpływa też na znaczny porządek w firmie!

Drobną wadą może być brak kontroli

Rzeczywiście, trzeba się uzewnętrznić z finansami firmy i przekazać kontrolę nad płacami podmiotowi z zewnątrz. Dlatego warto wybrać sprawdzonego dostawcę takich usług. Mimo wszystko payroll outsourcing to naprawdę korzystna opcja, która z pewnością opłaci się w ogólnym rozrachunku firmowym!

Data publikacji: 2021-06-25 09:01:41