Prowadzenie księgowości firmy – komu powierzyć to zadanie?

autor: calculators.pl

Prowadząc własną działalność, trzeba w odpowiedni sposób zająć się jej księgowością. Przedsiębiorca może prowadzić ją samodzielnie, zatrudnić do tego własną księgową albo nawiązać współpracę z biurem rachunkowym. Która z tych opcji będzie najlepsza?

Prowadzenie księgowości firmy – komu powierzyć to zadanie?

Prowadząc własną działalność, trzeba w odpowiedni sposób zająć się jej księgowością. Przedsiębiorca może prowadzić ją samodzielnie, zatrudnić do tego własną księgową albo nawiązać współpracę z biurem rachunkowym. Która z tych opcji będzie najlepsza?

Samodzielne prowadzenie księgowości

Przedsiębiorca może zająć się księgowością swojej firmy osobiście. Jednak prawda jest taka, że nawet samo fakturowanie wielu osobom sprawia niemały kłopot, a co mówić o comiesięcznym sporządzaniu i składaniu deklaracji do urzędów. W rzeczywistości księgowość obejmuje znacznie więcej czynności, a na to wszystko potrzeba czasu. Przedsiębiorcy przeważnie go nie mają. A jeśli nawet, mogliby spożytkować go w inny, korzystniejszy dla firmy sposób. Dużym ułatwieniem będzie nowoczesny system do prowadzenia księgowości z licznymi funkcjami. 

Stworzenie etatu dla księgowej

Osoba prowadząca własną działalność, zamiast zajmować się księgowością samodzielnie, może zatrudnić do tego własną księgową czy księgowego. Specjalista ten zajmie się księgowością profesjonalnie i rzetelnie. W tej sytuacji też warto wyposażyć jego stanowisko pracy w nowoczesne narzędzia, które usprawnią wykonywanie poszczególnych czynności. Wystawianie faktur, pobieranie pliku JPK_FA, automatyczne tworzenie raportu sprzedaży, zakupu, czy marży, to opcje, które znacząco usprawniają pracę i podnoszą jej jakość. Warto więc zaopatrzyć swojego księgowego w system, który posiada jak najwięcej funkcji. Dzięki temu prowadzenie księgowości będzie zdecydowanie łatwiejsze i sprawniejsze. 

Współpraca z biurem rachunkowym

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi małą, jednoosobową działalność, ale nie ma czasu zająć się księgowością samodzielnie, powinien nawiązać współpracę z biurem rachunkowym. Korzystanie z tych usług nie jest tanie. Jednak to daje pewność, że księgowość jest prowadzona zgodnie z zasadami, przepisami itd. W biurach rachunkowych też korzysta się z nowoczesnych programów do prowadzenia księgowości, które usprawniają ten proces i znacznie go ułatwiają.  

Wielu przedsiębiorców mając do dyspozycji szybki program online do wystawiania faktur i prowadzenia księgowości, decyduje się na samodzielne zajmowanie się tego typu czynnościami. Jeżeli ktoś ma wystarczająco dużo czasu, aby sprostać tym zadaniom, jest to jak najbardziej, korzystne. Czy to dla siebie, czy dla swojej księgowej, warto wybrać program, który posiada jak najwięcej funkcji. Taki program, który jest cały czas aktualizowany, jest przejrzysty i intuicyjny w użyciu. Za dobre narzędzie warto zapłacić więcej, ale przynajmniej będzie pewność, że spisze się ono w swej roli. Ogromny wybór programów do księgowania, szczególnie tych online, gwarantuje znalezienie dla siebie odpowiedniego. By jednak ostatecznie już zdecydować się na konkretny, trzeba wiedzieć, czego się potrzebuje, do jakich zadań ma służyć i jaki jest na to budżet. Funkcjonalniejsze programy są z automatu nieco droższe. Ale prawda jest taka, że nie warto na tym systemie oszczędzać, ponieważ generuje on firmie mnóstwo korzyści.

Artykuł napisany przy współpracy z https://szybkafaktura.pl/

Data publikacji: 2022-06-13 12:01:41