Kalkulatory - rodzaje, funkcje i możliwości.

autor: calculators.pl

Kalkulatory są narzędziami powszechnie używanymi do wykonywania obliczeń matematycznych - zarówno tych najprostszych, jak i bardziej złożonych. Mimo zasadniczej prostoty tych urządzeń - możemy wyróżnić wiele ich typów, zaczynając od podziału ze względu na funkcje, przez budowę aż po zastosowanie. Jakie kalkulatory znajdziemy na rynku i jakie jest ich przeznaczenie?

Kalkulatory - rodzaje, funkcje i możliwości.

Rodzaje kalkulatorów dostępnych na rynku.

Oferta kalkulatorów na rynku jest dość szeroka - choć mogłoby się wydawać, że są to urządzenia bardzo proste. Poszczególne ich typy różnią się między sobą kwestiami takimi jak możliwości obliczeniowe, budowa czy przeznaczenie. Biorąc pod uwagę te kryteria możemy wyróżnić trzy najczęściej spotykane rodzaje kalkulatorów:

  • Kalkulatory proste - zwane inaczej biurowymi
  • Zaawansowane kalkulatory naukowe
  • Zintegrowane kalkulatory z drukarką

Do czego one służą i jakie obliczenia możemy wykonać przy ich pomocy? Gdzie najczęściej używa się kalkulatorów?

Kalkulatory proste (biurowe) - do czego służą?

Kalkulatory biurowe są zdecydowanie najmniej skomplikowanym typem urządzenia. Pozwalają one na wykonywanie podstawowych obliczeń matematycznych, takich jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie czy dzielenie. Zazwyczaj również pozwalają na podniesienie danej liczby do potęgi. Jak sama nazwa wskazuje - często używa się tego typu kalkulatorów w biurach, ale tak naprawdę spotykane są dosłownie wszędzie.

Zaawansowane kalkulatory naukowe - do jakich obliczeń są przeznaczone?

Kalkulatory naukowe stanowią rozszerzoną wersję modeli biurowych. One również pozwalają na wykonywanie podstawowych obliczeń - ale nie tylko takich. Przy pomocy kalkulatora naukowego zrobimy to, co nie byłoby możliwe przy użyciu innego typu urządzenia - czyli na przykład wyciągniemy pierwiastek czy szybko obliczymy logarytm. Używa się ich w wielu branżach i dziedzinach związanych z fizyką lub wykonywaniem skomplikowanych obliczeń matematycznych. Przykładami mogą tutaj być energetyka, inżynieria, architektura czy praca stricte naukowa - związana bezpośrednio z matematyką.

Funkcjonalne kalkulatory z drukarką - do czego mogą się przydać?

Dość nietypowym rodzajem kalkulatorów są te połączone z drukarką. Podobnie jak urządzenia naukowe - one również umożliwiają wykonywanie skomplikowanych obliczeń matematycznych. Oprócz tego jednak możemy również wydrukować cały przebieg owych działań. Z tego względu bardzo często używa się kalkulatorów z drukarką w księgowości i innych branżach związanych z finansami. Dzięki nim obliczanie i dokumentowanie takich działań jak wysokość VAT, konwersja walut, wartość podatku czy inne działania na procentach (konieczne np. w statystyce).

Ponadto, kalkulatory z drukarką zasilane są sieciowo, a nie poprzez wymienianą baterię. Dzięki temu nie ryzykujemy nagłym wyłączeniem się urządzenia i przerwaniem jego pracy. Konieczne jednak będzie wymienianie co jakiś czas specjalnej rolki papieru.

Kalkulatory do firmy - Renbis.pl

Gdzie używa się kalkulatorów?

Kalkulatorów używa się dosłownie wszędzie - jak wspomnieliśmy wcześniej. Jeśli chodzi o urządzenia biurowe, można się z nimi spotkać wszędzie tam, gdzie widzimy kasę fiskalną. Kasjerzy bowiem mają obowiązek rozliczania się z jej zawartości i ponoszą odpowiedzialność za nią. W związku z tym niezbędne jest sprawdzanie jej stanu przed i po rozpoczęciu pracy - w czym znacznie pomaga kalkulator.

Kalkulatory naukowe znajdziemy przede wszystkim w placówkach i instytucjach, których działanie opiera się na wykonywaniu zaawansowanych obliczeń matematycznych. Przykładowo pracownia architektoniczna lub centrum dystrybucji energii.

Data publikacji: 2021-01-12 09:01:41