Frankowicze - kim są i jakie mają prawa?

autor: terlecki.net

Tytułem wstępu warto jest wyjaśnić kim są „frankowicze” i co kryje się pod tym jakże popularnym sformułowaniem. Wyjaśniając najprościej to zagadnienie należy wskazać, że termin „frankowicz” odnosi się właściwie do każdego konsumenta, który zawarł z dowolnym bankiem, który funkcjonuje w naszym kraju, umowę kredytu hipotecznego waloryzowanego do dowolnej waluty obcej (co do zasady chodzi oczywiście o walutę franka szwajcarskiego – CHF, jednakże nie jest to absolutną regułą).

Frankowicze - kim są i jakie mają prawa?

Kim są frankowicze i dlaczego to sformułowanie jest tak popularne?

Sformułowanie „frankowicz” lub „frankowicze” zyskało na popularności ze względu na wydarzenia gospodarcze, które miały miejsce w latach 2007-2008, kiedy to popularność kredytów frankowych była na topowym poziomie. Początkiem kredytów hipotecznych indeksowanych obcą walutą był rok 2002, kiedy to pierwsi konsumenci dostali do dyspozycji kredyty frankowe – tak bardzo opłacalne dla kredytobiorców (tak właśnie wydawało się na samym początku). Kryzys finansowy i rok 2009 okazał się przełomowy, gdyż kurs franka szwajcarskiego zaczął gwałtownie rosnąć. Dodatkowo wydarzenia z 2015 roku spowodowały, że kurs tej waluty osiągnął prawdziwe wyżyny – na mocy decyzji Banku Centralnego Szwajcarii, która uwolniła ceny waluty franka szwajcarskiego. 

To właśnie te daty kumulatywnie spowodowały, że terminy „frankowicze” i „spory frankowe” zaczęły być odmieniane przez wszystkie przypadki oraz na trwałe zapisały się w mediach oraz były (i w dalszym ciągu są) szeroko komentowane przez sporą część naszego społeczeństwa.

Jakie prawa mają frankowicze?

Zakres uprawnień frankowiczów (konsumentów, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu indeksowanego do waluty franka szwajcarskiego), jest niezwykle szeroki. Wszystko to na kanwie korzystnych dla nich wyroków, które zanegowały stosowanie klauzul niedozwolonych (często fachowo nazywanych klauzulami abuzywnymi). Mowa tu o ukształtowanej linii orzeczniczej na poziomie sądów powszechnych, Sądu Najwyższego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). 

Zatem w chwili obecnej większość, gdyż ponad 97% frankowiczów ma uprawnienia do zanegowania swojej umowy frankowej. Znakomita większość umów frankowych (w szczególności tych zawieranych w latach 2002-2012) posiada niedozwolone postanowienia umowne – każdy z konsumentów może skorzystać z bezpłatnej analizy jego umowy pod kątem występowania takich klauzul oraz wejścia w spór z bankiem, który nieuczciwie zaoferował klientom tego typu rozwiązania kredytowe.

Dlaczego warto wybrać doświadczoną kancelarię adwokacko-radcowską Terlecki & Wspólnicy?

Doświadczony zespół adwokatów i radców prawnych na każdym etapie służy pomocą w zakresie kredytów frankowych. Już teraz warto odwiedzić stronę internetową kancelarii Terlecki & Wspólnicy. Kancelaria umożliwia szeroki wachlarz możliwości kontaktowych dla swoich Klientów – zarówno przez formularz kontaktowy dostępny na stronie internetowej kancelarii, kontakt telefoniczny, adres e-mail oraz kontakt bezpośredni w siedzibie kancelarii.

Dlaczego kancelaria Terlecki & Wspólnicy z Warszawy to dobry wybór w sprawach frankowych? 

10 głównych argumentów, które przemawiają za wyborem kancelarii Terlecki & Wspólnicy z Warszawy:

 

  • Doświadczenie
  • Szerokie grono zadowolonych Klientów
  • Zawsze bezpłatna analiza postanowień umowy kredytowej Klienta
  • Autorskie strategie prowadzenia sporów z bankami (skuteczne i sprawdzone know-how)
  • Pełne wsparcie na każdym etapie prowadzenia sporu frankowego
  • Zaufanie i dyskrecja
  • Ponadprzeciętne zaangażowanie i indywidualne podejście
  • Bezproblemowy i sprawny kontakt pomiędzy Klientem a kancelarią
  • Jasne, transparentne i konkurencyjne modele wynagrodzeń za obsługę prawną
  • Interdyscyplinarność – wsparcie profesjonalistów z różnych branż (gdy wymaga tego dana sprawa)

 

Zaufaj sile doświadczonego zespołu adwokacko-radcowskiego i ciesz się wygranych procesem frankowym.

Data publikacji: 2024-07-07 08:01:41