Wydatki w 2021 roku. Jak je mądrze zaplanować?

autor: calculators.pl

2020 rok wszyscy żegnamy ze sporą ulgą oraz nadzieją. Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele osób znalazło się w innej sytuacji finansowej, niż planowało. Ograniczenia związane z obostrzeniami oraz jednoczesny wzrost cen podstawowych produktów sprawiły, że dużo uważniej planujemy nasze wydatki na kolejny rok 2021.

Wydatki w 2021 roku. Jak je mądrze zaplanować?

Wydatki Polaków w trakcie pandemii

Wraz z nadejściem pandemii zostaliśmy zmuszeni do zmiany naszego stylu życia. Dzieci przestały chodzić do szkoły, a wielu z nas rozpoczęło pracę z domu. Według badań IMAS International przeprowadzonych dla Krajowego Rejestru Długów ponad połowa z nas, bo aż 61% zaczęła stanowczo ograniczać wydatki. Co piąty Polak postanowił zredukować wydatki na jedzenie, a aż 1/3 z nas wydaje mniej na ubranie oraz obuwie. Oszczędności postanowiliśmy szukać również w innych dziedzinach. 35% Polaków postanowiła zrezygnować z usług fryzjerskich, kosmetycznych, a także kupowania artykułów pielęgnacyjnych i perfum. Oszczędności w ostatnim roku są jak najbardziej zrozumiałe, bowiem aż 38% z nas deklaruje, że doświadczyło pogorszenia sytuacji finansowej.

Przy tych wszystkich zmianach trudno się dziwić, że z dużą dozą ostrożności spoglądamy w stronę nadchodzącego 2021 roku.

Co nam przyniesie rok 2021?

Nawet jeśli nasza sytuacja finansowa jest stabilna, zawsze warto dążyć do oszczędzania niewielkich sum. Nawet nie wiemy kiedy z małych kwot uzbieramy środki, które przydadzą się w kryzysowych sytuacjach. Niestety odłożenie nawet niewielkich pieniędzy na koncie stanowi niekiedy problem. Przy obecnym wzroście cen żywności jest to całkowicie zrozumiałe.

Jeśli znajdujemy się w momencie, w którym potrzebujemy zastrzyku dodatkowej gotówki, warto przemyśleć wzięcie pożyczki. Wiele firm takich jak np. Provident umożliwia swoim klientom przeprowadzenie prostej i praktycznej symulacji za pomocą kalkulatora pożyczki. Wystarczy na stronie  https://www.provident.pl/kalkulator-pozyczki wpisać interesującą nas kwotę, wybrać liczbę miesięcy, na jakie planujemy naszą pożyczkę, a otrzymamy jasną i przejrzystą kalkulację kosztów. Dzięki kalkulatorowi pożyczek możemy w prosty sposób zweryfikować nasze możliwości finansowe z potrzebami, co pomoże nam w podjęciu mądrej i zaplanowanej decyzji.

Zaplanuj swój budżet z głową

Pamiętajmy jednak, że każde wzięcie pożyczki należy dobrze przemyśleć. Zanim do tego dojdzie, poszukajmy oszczędności w naszym domowym budżecie, ograniczmy wydatki na rzeczy zbędne, bez których chwilowo możemy się obejść. Prostym trickiem może być robienie zakupów spożywczych raz w tygodniu zgodnie z przygotowaną wcześniej listą. W ten sposób zaplanujemy posiłki, a w sklepie nie damy się ponieść impulsowi korzystania z promocji.

Data publikacji: 2020-12-04 12:01:41