Ranking pożyczek przez internet - jak na jego podstawie wybrać pożyczkę?

autor: calculators.pl

Internet stwarza współczesnym konsumentom duże możliwości. Dzięki rankingom mogą porównać i wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie produkty czy usługi Korzystają na tym również firmy pożyczkowe i ich klienci, którzy z domowego zacisza mogą porównać oferty pożyczek, jeśli tylko w ich życiu pojawią nagłe potrzeby finansowe. Na co zwracać uwagę przeglądając rankingi pożyczek przez internet? W jaki sposób pożyczka z Roczną Rzeczywistą Stopą Oprocentowania (RRSO) rzędu 9,80% może znaleźć się obok tej, której koszt przekracza 32,31%? Czy ranking należy traktować jak wyrocznię? Na te pytania odpowiemy poniżej.

Ranking pożyczek przez internet - jak na jego podstawie wybrać pożyczkę?

Rankingi mają swoje zalety, ale nie są też pozbawione wad. Do najważniejszych zalet należy bez wątpienia oszczędność czasu. Mając zebrane w jednym miejscu oferty kilkunastu pożyczek zyskujemy przegląd tego, co proponuje w danym zakresie rynek. Minusem rankingów jest z kolei to, że pomimo dużego wyboru ofert, mają one dość ogólny charakter i nie należy ich traktować jako gwarancji uzyskania np. chwilówki na raty na podanych w nim warunkach. Jak zatem sobie pomóc i na co zwracać uwagę?

Zwróć uwagę na kryteria, według których powstał ranking pożyczek ratalnych

W praktyce oznacza to umiejętne korzystanie z filtrów dostępnych na stronach rankingów. Zdarza się bowiem, że ranking jest tworzony na podstawie najczęściej wybieranych ofert. Jednak to, że są najczęściej wybierane, wcale nie oznacza, że są najbardziej atrakcyjne.

Pamiętajmy, że pożyczki to biznes, który ma generować zysk. Dlatego nie powinno nas zdziwić, że każda firmy chciałaby, aby to jej pożyczka była w takim rankingu możliwie najwyżej. Jednym ze sposobów na „wybicie” się, jest wykupienie tzw. oferty sponsorowanej, promowanej, wyróżnionej, która zostaje umieszczona na szczycie zestawienia. Oczywiście jest ona odpowiednio oznaczona (kolorem lub ramką), ale dla części klientów taka pożyczka pozabankowa w naturalny sposób zasługuje na większą uwagę. I w ten sposób siłą rzeczy zyskuje na popularności. Rzecz jasna nie ma to wiele wspólnego z jej faktyczną atrakcyjnością.

Jak podkreśla ekspert hapipożyczki, prawda jest taka, że dobra oferta powinna bronić się swoimi warunkami finansowymi, a przede wszystkim kosztem pożyczki. Jeśli w zestawieniu obok siebie znajdują się pożyczki o bardzo dużej rozbieżności pod względem wspomnianego RRSO oznacza to, że albo źle ustawiliśmy filtr, albo mamy do czynienia z bardzo ogólnym zestawieniem pożyczek, na podstawie którego trudno wywnioskować, która z nich jest naprawdę atrakcyjna. Jeśli dodamy do tego oferty sponsorowane, całe zestawienie zaczyna tracić sens. Na szczęście możemy tego uniknąć.

Stosuj wspomniane już filtry np. dla tej samej kwoty i okresu spłaty pożyczki

Jeśli interesuje nas pożyczka np. na 10 000 zł na okres 2 lat, ustawmy w filtrze tylko takie parametry. Wówczas wyniki zestawienia będą klarowniejsze. Pewnym utrudnieniem, z którym możemy się spotkać, jest podawanie w zestawieniach kwot pożyczek w tzw. przedziałach np. 5000 – 15000 zł oraz okresem spłaty od 1 do 4 lat.

Teoretycznie takie dane zawierają interesujące nas parametry. Praktycznie skłaniają raczej do znalezienia innego rankingu. Nierzadko bowiem możemy spotkać się z sytuacją, w której oferta z RRSO na 9,80% znajduje się tuż obok oferty z RRSO 32,31%. Ekspert hapipożyczki radzi, że aby móc porównywać atrakcyjność pożyczek pod kątem RRSO powinny one mieć identyczne parametry bazowe. Kwota i okres spłaty muszą być takie same. W przeciwnym razie zastosowanie RRSO mija się z celem.

Jeden ranking to często za mało

Jeśli szukamy atrakcyjnej pożyczki, z całą pewnością nie warto ograniczać się do jednego zestawienia. Czołowe portale finansowe, porównywarki czy też same firmy pożyczkowe tworzą co miesiąc nowe zestawienia. Dobrze jest przejrzeć przynajmniej dwa albo trzy takie zestawienia. Wtedy jest duża szansa, że trafimy na ranking z filtrami, które precyzyjnie wskażą oferty o poszukiwanych przez nas parametrach. Szczególnie powinno nas interesować to, aby znaleziona przez nas wcześniej atrakcyjna oferta znajdowała się na podobnym miejscu w każdym rankingu.

Ranking pożyczek nie jest wyrocznią 

Pożyczki ratalne są produktem, którego zasady działania znamy wszyscy. To, czy ją otrzymamy, zależy jednak od kilku czynników. Sytuacja każdego pożyczkobiorcy jest inna. Kierowanie się wyłącznie rankingiem i liczenie, że otrzymamy pożyczkę na podanych w nim warunkach, jest  naiwne. Celem rankingu jest odsianie ofert najmniej atrakcyjnych i wskazanie 2-3 najlepszych. W dobrym rankingu oferty powinny być do siebie bardzo zbliżone pod względem RRSO. Pożyczka na raty na 9,80%, którą można otrzymać w hapipożyczki, nie może znaleźć się obok oferty na 32,31%, a to się zdarza. I na tym rola rankingu zwykle się kończy. Na stronach internetowych publikujących rankingi, bardzo często znajdziemy informację o tym, że zamieszczone zestawienie nie jest ofertą, tylko ma charakter informacyjny. Tak naprawdę, aby uzyskać najbardziej wiarygodne informacje, musimy udać się na stronę internetową wybranej firmy pożyczkowej. Pewność otrzymania pożyczki na określonych warunkach otrzymamy dopiero po złożeniu wniosku i otrzymaniu pozytywnej decyzji.

Podsumowanie 

Czy warto korzystać z rankingów? Tak, o ile robimy to umiejętnie tzn. korzystamy z filtrów. Pozwala to nie tylko znaleźć dobrą ofertę, ale zyskać ogólną orientację, na jakich warunkach możemy otrzymać pożyczkę. Jest to szczególnie istotne dla pożyczek ratalnych, gdy w grę wchodzą wyższe kwoty i dłuższy termin spłaty. Niewielkie z pozoru różnice w RRSO w dłuższej perspektywie potrafią przełożyć się na dużą kwotę, którą ostatecznie przyjdzie nam oddać. Każde 20 zł więcej płatne miesięcznie w skali 3 lat daje aż 1440 zł.

Artykuł powstał przy współpracy z hapipożyczki


Data publikacji: 2021-09-25 15:01:41