Niedziele handlowe w 2020 roku

autor: calculators.pl

Od 1 marca 2018 roku obowiązuje ustawa ograniczająca handel w niedziele. W 2020 roku przepisy uległy zaostrzeniu. Tylko w 7 niedziel w ciągu całego roku będzie można zrobić zakupy. Są to dni przypadające odpowiednio w każdym kolejnym kwartale oraz w okolicach świąt.

Niedziele handlowe w 2020 roku

Niedziela handlowa, a niehandlowa

Ustawa z dnia z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni dzieli niedziele w ciągu całego roku na dwie kategorie – niedziele handlowe oraz niedziele niehandlowe. Do pierwszej kategorii należą te niedziele, w których możliwe jest prowadzenie handlu w każdej placówce handlowej. Jest to jednak wyjątek od reguły, którą od dwóch lat są niedziele niehandlowe. Zgodnie bowiem z artykułem 5. ustawy w niedziele i święta handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, a także powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem są zakazane.

Nie wszystkie sklepy są zamknięte w niedzielę

W niedziele handlowe w Polsce wszystkie sklepy mogą być otwarte, w niehandlowe obowiązuje natomiast zakaz handlu. Nie dotyczy on jednak bezwzględnie wszystkich placówek.  Handel możliwy jest między innymi na stacjach benzynowych, w kwiaciarniach, aptekach, w sklepach z dewocjonaliami, placówkach pocztowych, piekarniach, cukierniach i lodziarniach, a także w sklepach na dworcach i lotniskach oraz w restauracjach. Otwarte mogą być także sklepy, w których klientów osobiście obsługują właściciele. Stąd też w niedziele niehandlowe zakupy spożywcze można zrobić w miejscach takich jak Żabka. Istnieje także wiele przypadków, w których sklepy próbują obejść przepisy ustawy – stąd niektóre z nich stają się placówkami pocztowymi, by mogły bez przeszkód funkcjonować w każdą niedzielę.

Niedziele handlowe - kiedy wypadają?

Niedziele handlowe w 2020 wyznaczane są według przepisów ustawy. Przewidują one, że zakupy będzie można zrobić w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Oprócz tego w kalendarzu na 2020 rok uwzględniono także kilka niedziel handlowych w okolicach świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy.

Niedziele handlowe 2020 wykaz

Niedziele handlowe kalendarz 2020 wyznacza na takie dni jak:

  • 26 stycznia;
  • 5 kwietnia;
  • 26 kwietnia;
  • 28 czerwca;
  • 30 sierpnia
  • 13 grudnia;
  • 20 grudnia;

Niedziele handlowe Berlin 2020 kalendarz

Polska nie jest jedynym krajem, w którym obowiązuje zakaz handlu. Podobna regulacja wprowadzona jest chociażby w Niemczech. W Berlinie w 2020 roku obowiązuje 10 niedziel handlowych. Osiem z nich wyznaczanych jest odgórnie dla całego miasta, natomiast pozostałe dwie handlowcy mogą wykorzystać z okazji różnych jubileuszy czy festynów. Znane obecnie terminy niedziel handlowych w Berlinie to:

- 26 stycznia (Zielony Tydzień w Berlinie);

- 23 lutego (Festiwal Filmowy Berlinale)

- 21 czerwca (Fete de la Musique)

Data publikacji: 2020-01-21 07:11:41